20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
Katedra Mikrobiologii Rolniczej była jedną z pierwszych Katedr Wydziału Rolnego, utworzoną uchwałą Senatu UMCS z kwietnia 1945 r.
Zorganizowanie i kierownictwo Katedry powierzono prof. dr hab. Jadwidze ZiemiÄ™ckiej, kierownikowi DziaÅ‚u Mikrobiologii byÅ‚ego PaÅ„stwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w PuÅ‚awach. W poczÄ…tkowym okresie (1945-1947) Katedra nie miaÅ‚a wÅ‚asnego lokalu w Lublinie, a pracownicy i studenci korzystali z pomieszczeÅ„, urzÄ…dzeÅ„ oraz cennej pomocy pracowników naukowych PINGW (obecnie IUNG) w PuÅ‚awach. Okresowo korzystano również z pomieszczeÅ„ laboratoryjnych Katedry Fizjologii RoÅ›lin UMCS, kierowanej przez prof. dr Adama Paszewskiego.
W roku akademickim 1947/1948 powierzono prof. dr hab. Jadwidze ZiemiÄ™ckiej zorganizowanie w Katedrze Mikrobiologii Rolniczej ZakÅ‚adu Technologii PrzemysÅ‚ów Rolnych (przeksztaÅ‚conego w 1952 r. w KatedrÄ™ Technologii Rolnej). Katedra uzyskaÅ‚a wówczas prowizoryczne pomieszczenie (o pow. ok. 70 m2) w baraku przy ul. Lubartowskiej. W trudnych warunkach, dziÄ™ki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Katedry, ówczesnego st. asystenta mgr inż. StanisÅ‚awa Bujaka, asystenta mgr inż. Adama Szembera i innych, zdobywano niezbÄ™dne pomoce dydaktyczne i podstawowÄ… aparaturÄ™ umożliwiajÄ…cÄ… prowadzenie badaÅ„. Gromadzono również wÅ‚asny ksiÄ™gozbiór, częściowo wzbogacony wartoÅ›ciowymi pozycjami ofiarowanymi przez prof. dr hab. JadwigÄ™ ZiemiÄ™ckÄ….
Zasadnicza poprawa warunków lokalowych nastÄ…piÅ‚a po przeniesieniu Katedry do gmachu przy ul. LeszczyÅ„skiego 7 i przydzieleniu jej pomieszczeÅ„, poczÄ…tkowo o pow. użytkowej 150 m2, a nastÄ™pnie 250 m2. UmożliwiÅ‚o to urzÄ…dzenie specjalistycznej sali ćwiczeÅ„, pracowni mikrobiologicznej i chemicznej oraz wydzielenie pomieszczeÅ„ do mycia szkÅ‚a laboratoryjnego i sterylizacji.
Prof. dr hab. Jadwiga Ziemięcka kierowała Katedrą Mikrobiologii Rolniczej ponad 10 lat, od 1945 do 1956r. Po Jej odejściu Katedrą Mikrobiologii Rolniczej (w latach 1956-1958) kierowała prof. dr hab. Julia Gołębiowska. Od 1958 aż do 1961 roku Katedra nie miała kierownika, a kuratorem jej był prof. dr Stanisław Bujak, kierownik Katedry Technologii Rolnej na Wydziale Rolniczym WSR w Lublinie.
Od 1962 do 1990 roku KatedrÄ… kierowaÅ‚ prof. dr hab. Adam Szember, który jeszcze jako asystent poÅ‚ożyÅ‚ duże zasÅ‚ugi w jej organizowaniu i wyposażaniu w sprzÄ™t, umożliwiajÄ…cy prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz prac badawczych. Po przejÅ›ciu prof. dr hab. Adama Szembera na emeryturÄ™ w 1990 roku kierowanie KatedrÄ… powierzono doc. dr hab. Krystynie Gostkowskiej, która peÅ‚niÅ‚a tÄ™ funkcjÄ™ do 2001 roku. Od października 2001 roku KatedrÄ… kierowaÅ‚a prof. dr hab. Jadwiga Furczak.
Od 1 wrzeÅ›nia 2009 kierowanie KatedrÄ… powierzono prof. dr hab. Teresie Korniłłowicz-Kowalskeij, która zorganiozowaÅ‚a i od 1999 roku kierowaÅ‚a w Katedrze PracowniÄ… MikologicznÄ….