20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
studia stacjonarne I i II stopnia
studia niestacjonarne I i II stopnia
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty ksztaÅ‚cenia
PrzestrzeÅ„ jest miejscem, w którym realizujemy nasze indywidualne i spoÅ‚eczne potrzeby. Korzystamy z niej, wykorzystujemy i zużywamy jej zasoby, przeksztaÅ‚camy jÄ…. Korzystanie z przestrzeni definiujemy jako gospodarowanie przestrzeniÄ…, a gospodarkÄ™ przestrzennÄ… jako sferÄ™ wiedzy z niÄ… zwiÄ…zanÄ…. Kierunek studiów gospodarka przestrzenna obejmuje te zagadnienia. Oferowany program jest reakcjÄ… na problem ograniczonoÅ›ci i zużycia dobra jakim jest przestrzeÅ„, zarówno jako caÅ‚ość (powierzchnia Ziemi), jak i poszczególne jej skÅ‚adniki (np. zasoby naturalne, Å›rodowisko przyrodnicze, surowce). Obejmuje także zagadnienia urbanizacji, tj. budowy miast i osiedli ludzkich.
Na kierunku gospodarka przestrzenna studenci poznajÄ… sposoby racjonalnego wykorzystania przestrzeni w zakresie zgodnym z potrzebami spoÅ‚eczeÅ„stwa. Studia przygotowujÄ… specjalistów od gospodarki na obszarach przyrodniczych, a także zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi oraz zasadami Å‚adu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.
Absolwent posiada interdyscyplinarnÄ… wiedzÄ™ z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju spoÅ‚eczno-gospodarczego, zasad i technik planowania i ksztaÅ‚towania przestrzeni - niezbÄ™dnÄ… do rozwiÄ…zywania problemów Å›rodowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi, a także zasadami Å‚adu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.
Studia pierwszego stopnia trwajÄ… 3,5 roku (7 semestrów), po ich ukoÅ„czeniu absolwent uzyskuje tytuÅ‚ zawodowy inżyniera. Może kontynuować naukÄ™ przez 3 semestry na studiach drugiego stopnia, po ich ukoÅ„czeniu uzyskujÄ…c tytuÅ‚ magistra inżyniera.
Studia pierwszego stopnia trwajÄ… 4 lata (8 semestrów), po ich ukoÅ„czeniu absolwent uzyskuje tytuÅ‚ zawodowy inżyniera. Może kontynuować naukÄ™ przez 4 semestry na studiach drugiego stopnia, po ich ukoÅ„czeniu uzyskujÄ…c tytuÅ‚ magistra inżyniera.
- gospodarka przestrzenna na obszarach antropogenicznych
- gospodarka przestrzenna na obszarach wiejskich
PrzykÅ‚ady przedmiotów w programie studiów pierwszego stopnia
rysunek techniczny i planistyczny, podstawy gospodarki przestrzennej, ochrona środowiska, grafika inżynierska, geografia ekonomiczna, fizyka, kształtowanie przestrzeni, planowanie przestrzenne, planowanie zintegrowane, demografia, systemy informacji przestrzennej, instrumenty analiz przestrzennych, zasady projektowania przestrzennego, rewitalizacja
teoria gospodarki przestrzennej, metody badaÅ„ w gospodarce przestrzennej, wspóÅ‚czesna gospodarka przestrzenna, instrumenty analiz przestrzennych, prawo w gospodarowaniu przestrzeniÄ…, polityka przestrzenna, ekonomiczne i finansowe aspekty gospodarowania przestrzeniÄ…, planowanie zintegrowane, teoria i analiza systemów
Absolwenci sÄ… przygotowani do pracy jako specjaliÅ›ci od gospodarki przestrzennej na obszarach przyrodniczych, a także zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi oraz zasadami Å‚adu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna dają możliwość zdobycia interdyscyplinarnej, teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu:
Mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w: administracji regionalnej i instytucjach samorządowych (planiści, urbaniści, specjaliści do spraw gospodarki gruntami, rozwoju regionalnego); agencjach rozwoju rynku i agencjach nieruchomości (w tym jako zarządcy nieruchomościami; rzeczoznawcy majątkowi i pośrednicy w obrocie nieruchomościami);
Absolwenci będą mieli możliwość pracy w zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym, i krajowym, jednostkach administracji rządowej oraz agencjach Unii Europejskiej, w firmach konsultingowych i doradczych oraz w innych firmach otoczenia biznesu, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych; w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej.
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ
Oferujemy:
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: biologia, matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, chemia, fizyka.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
Język obcy nowożytny: | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: | 2.0 | 4.0 |
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera z kierunku gospodarka przestrzenna albo dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych .
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl
Wydział Agrobioinżynierii:
ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl