Agro   Witamy na Wydziale Agrobioinżynierii!
Menu

20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13

[ telefony kontaktowe ]



Gospodarka przestrzenna

« wstecz

 

studia stacjonarne I i II stopnia

studia niestacjonarne I i II stopnia

 


Ulotka PDF   |  Plan studiów   |   Efekty ksztaÅ‚cenia


 

PrzestrzeÅ„ jest miejscem, w którym realizujemy nasze indywidualne i spoÅ‚eczne potrzeby. Korzystamy z niej, wykorzystujemy i zużywamy jej zasoby, przeksztaÅ‚camy jÄ…. Korzystanie z przestrzeni definiujemy jako gospodarowanie przestrzeniÄ…, a gospodarkÄ™ przestrzennÄ… jako sferÄ™ wiedzy z niÄ… zwiÄ…zanÄ…. Kierunek studiów gospodarka przestrzenna obejmuje te zagadnienia. Oferowany program jest reakcjÄ… na problem ograniczonoÅ›ci i zużycia dobra jakim jest przestrzeÅ„, zarówno jako caÅ‚ość (powierzchnia Ziemi), jak i poszczególne jej skÅ‚adniki (np. zasoby naturalne, Å›rodowisko przyrodnicze, surowce). Obejmuje także zagadnienia urbanizacji, tj. budowy miast i osiedli ludzkich.

 

Na kierunku gospodarka przestrzenna studenci poznajÄ… sposoby racjonalnego wykorzystania przestrzeni w zakresie zgodnym z potrzebami spoÅ‚eczeÅ„stwa.  Studia przygotowujÄ… specjalistów od gospodarki na obszarach przyrodniczych, a także zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi oraz zasadami Å‚adu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego. 


Absolwent posiada interdyscyplinarnÄ… wiedzÄ™ z zakresu przestrzennej organizacji rozwoju spoÅ‚eczno-gospodarczego, zasad  i technik planowania i ksztaÅ‚towania przestrzeni - niezbÄ™dnÄ… do rozwiÄ…zywania problemów Å›rodowiska przestrzennego ludzi zgodnie z ich potrzebami, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi, a także zasadami Å‚adu przestrzennego    i rozwoju zrównoważonego.
 

STUDIA STACJONARNE

Studia pierwszego stopnia trwajÄ… 3,5 roku (7 semestrów), po ich ukoÅ„czeniu absolwent uzyskuje tytuÅ‚ zawodowy inżyniera. Może kontynuować naukÄ™ przez 3 semestry na studiach drugiego stopnia, po ich ukoÅ„czeniu uzyskujÄ…c tytuÅ‚ magistra inżyniera.

 
STUDIA NIESTACJONARNE

Studia pierwszego stopnia trwajÄ… 4 lata (8 semestrów),  po ich ukoÅ„czeniu absolwent uzyskuje tytuÅ‚ zawodowy inżyniera. Może kontynuować naukÄ™ przez 4 semestry na studiach drugiego stopnia, po ich ukoÅ„czeniu uzyskujÄ…c tytuÅ‚ magistra inżyniera.

 
SPECJALIZACJE NA STUDIACH PIERWSZEGO STOPNIA

 

- gospodarka przestrzenna na obszarach antropogenicznych
- gospodarka przestrzenna na obszarach wiejskich

 

PrzykÅ‚ady przedmiotów w programie studiów pierwszego stopnia

rysunek techniczny i planistyczny, podstawy gospodarki przestrzennej, ochrona środowiska, grafika inżynierska, geografia ekonomiczna, fizyka, kształtowanie przestrzeni, planowanie przestrzenne, planowanie zintegrowane, demografia, systemy informacji przestrzennej, instrumenty analiz przestrzennych, zasady projektowania przestrzennego, rewitalizacja

 

 

 

 

PrzykÅ‚ady przedmiotów w programie studiów drugiego stopnia

teoria gospodarki przestrzennej, metody badaÅ„ w gospodarce przestrzennej, wspóÅ‚czesna gospodarka przestrzenna, instrumenty analiz przestrzennych, prawo w gospodarowaniu przestrzeniÄ…, polityka przestrzenna, ekonomiczne i finansowe aspekty gospodarowania przestrzeniÄ…, planowanie zintegrowane, teoria i analiza systemów

 
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
 

Absolwenci sÄ… przygotowani do pracy jako specjaliÅ›ci od gospodarki przestrzennej na obszarach przyrodniczych, a także zurbanizowanych, zgodnie z potrzebami ludzi, wymogami cywilizacyjnymi, możliwoÅ›ciami technicznymi oraz zasadami Å‚adu przestrzennego i rozwoju zrównoważonego.

 

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna dają możliwość zdobycia interdyscyplinarnej, teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu:

  • ksztaÅ‚towania Å›rodowiska (w tym rolniczej przestrzeni produkcyjnej),
  • ekonomicznych, spoÅ‚ecznych oraz technicznych uwarunkowaÅ„ i mechanizmów gospodarki przestrzennej,
  • ksztaÅ‚towania przestrzeni, Å‚adu przestrzennego oraz zrównoważonego rozwoju,
  • planowania i rozwoju ukÅ‚adów osadniczych oraz systemów technicznych
  • ochrony Å›rodowiska oraz zasobów kulturowych
  • geoinformatyki
  • roli prawa i dziaÅ‚aÅ„ administracyjnych w gospodarce przestrzennej
 

MogÄ… znaleźć zatrudnienie m.in. w:  administracji regionalnej i instytucjach samorzÄ…dowych  (planiÅ›ci, urbaniÅ›ci, specjaliÅ›ci do spraw gospodarki gruntami, rozwoju regionalnego);  agencjach rozwoju rynku i agencjach nieruchomoÅ›ci (w tym jako zarzÄ…dcy nieruchomoÅ›ciami; rzeczoznawcy majÄ…tkowi i poÅ›rednicy w obrocie  nieruchomoÅ›ciami); 

 

Absolwenci bÄ™dÄ… mieli możliwość pracy w zespoÅ‚ach przygotowujÄ…cych opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym, regionalnym,  i krajowym, jednostkach administracji rzÄ…dowej oraz agencjach Unii Europejskiej, w firmach konsultingowych i doradczych oraz w innych firmach otoczenia biznesu, instytucjach badawczych i oÅ›rodkach badawczo-rozwojowych; w instytucjach zajmujÄ…cych siÄ™ poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej.

 

STAWIAMY NA PRAKTYKĘ

 

  •  zajÄ™cia terenowe i praktyczne
  •  samodzielne przeprowadzanie badaÅ„ w trakcie zajęć
  •  praktyki obowiÄ…zkowe i ponadprogramowe, staże i praktyki zagraniczne
  •  wymiana miÄ™dzynarodowa w ramach programu  LLP-Erasmus oraz krajowa poprzez program  MOSTAR
  •  wsparcie Biura Karier Studenckich
  •  lektoraty z jÄ™zyków obcych uwzglÄ™dniajÄ… sÅ‚ownictwo specjalistyczne, typowe dla danego kierunku
  •  szereg kóÅ‚ naukowych i organizacji studenckich, w których można rozwijać swoje zainteresowania

 

 

 

 

Oferujemy:

 

  • przyjazne warunki studiowania i inetresujÄ…ce programy nauczania; 
  • nowoczeÅ›nie wyposażone sale dydaktyczne, laboratoria i stacje doÅ›wiadczalne;
  • merytorycznÄ…, fachowÄ… i życzliwÄ… kadrÄ™ naukowo-dydaktycznÄ…;
  • możliwoÅ›ci rozwijania zainteresowaÅ„ poprzez uczestnictwo w krajowych i miÄ™dzynarodowych programach edukacyjnych;
  • szerokÄ… ofertÄ™ stypendiów socjalnych, naukowych, sportowych i mieszkaniowych.

 

 

REKRUTACJA

 

 

Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego. 

 

O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.

PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:


- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 

- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.

- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.

  

Przedmioty maturalne uwzglÄ™dniane w rekrutacji: jÄ™zyk obcy nowożytny oraz jeden przedmiot  do wyboru: biologia, matematyka, geografia, wiedza o spoÅ‚eczeÅ„stwie, chemia, fizyka.


Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:

  

  poziom
podstawowy
poziom
rozszerzony
Język obcy nowożytny: 1.3 2.0
Jeden przedmiot do wyboru: 2.0 4.0

 

O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera z kierunku gospodarka przestrzenna albo dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych .

 


KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:

 

Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:

tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl

 

Wydział Agrobioinżynierii:

ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl