20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13
tel. (+ 81) 445-65-05, 445-68-67
studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia
PDF | Plan studiów | Efekty ksztaÅ‚cenia
Jest to unikatowy - jedyny w Polsce kierunek na rynku edukacyjnym. Ochrona roÅ›lin jest ważnym i niezbÄ™dnym elementem technologii produkcji roÅ›linnej. Jej celem jest zapobieganie obniżaniu plonów przez choroby, szkodniki i chwasty oraz zabezpieczenie ziemiopÅ‚odów w magazynach. W obrocie roÅ›linami i produktami roÅ›linnymi bardzo ważne miejsce zajmuje kontrola fitosanitarna, której celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu i przenoszeniu siÄ™ szkodników i patogenów roÅ›lin oraz produktów roÅ›linnych przez granice paÅ„stwowe.
Program studiów
Oferujemy ciekawy i profesjonalny program studiów opracowany i realizowany przez doÅ›wiadczonÄ… kadrÄ™ naukowÄ… w salach i laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzÄ™t audiowizualny i aparaturÄ™ do badaÅ„ naukowych.
Przykładowe przedmioty kierunkowe:
ochrona roÅ›lin przed zjawiskami pogodowymi, mechanizmy odpornoÅ›ci roÅ›lin na agrofagi, diagnostyka szkodników roÅ›lin, w tym gatunków inwazyjnych i kwarantannowych, grzyby nadrzewne i ich znaczenie, ochrona upraw leÅ›nych, ochrona roÅ›lin sadowniczych, ochrona roÅ›lin w uprawach ekologicznych, monitoring szkodników roÅ›lin, ekologia mikroorganizmów, ekologia szkodników roÅ›lin, biologia molekularna, pracownia bakteriologiczna
Stawiamy na praktykÄ™:
Nabyte umiejętności i uprawnienia
Absolwent kierunku zdobywa uprawnienia do obrotu i stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin oraz do prowadzenia szkoleÅ„ w zakresie integrowanej ochrony roÅ›lin.
Ponadto nabywa umiejętności w zakresie:
Zobacz, jak wyglądają nasze przykładowe zajęcia!
Perspektywy zawodowe
Powszechność wystÄ™powania agrofagów i negatywny wpÅ‚yw na ilość i jakość plonów i produktów roÅ›linnych stwarzajÄ… konieczność ich zwalczania, co wymaga szczególnej wiedzy i przygotowania. Dyrektywa 2009/128/WE narzuca obowiÄ…zek wprowadzenia zasad integrowanej ochrony roÅ›lin do powszechnej praktyki od 1 stycznia 2014 r. oraz zobowiÄ…zuje kraje czÅ‚onkowskie do wspierania warunków koniecznych do wdrożenia integrowanej ochrony roÅ›lin, w tym zapewnienie rolnikom dostÄ™pu do usÅ‚ug doradczych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komitet Ochrony RoÅ›lin PAN kilkakrotnie upominali siÄ™ o ten kierunek, motywujÄ…c swój apel brakiem profesjonalnej kadry i merytorycznego wsparcia realizacji unijnych zobowiÄ…zaÅ„. SpecjaliÅ›ci nowoczesnej ochrony roÅ›lin, przez najbliższe lata, bÄ™dÄ™ jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku.
Absolwent zna zasady przeprowadzania kontroli fitosanitarnej eksportu i wydawania Å›wiadectw fitosanitarnych i potrafili wykorzystać je w praktyce. Posiada umiejÄ™tność wÅ‚aÅ›ciwego doboru i posÅ‚ugiwania siÄ™ specjalistycznÄ… aparaturÄ… do wykrywania i prognozowania pojawu patogenów i szkodników oraz wykonywania zabiegów ochrony roÅ›lin.
Absolwent ma uprawnienia do obrotu i stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin. Jest przygotowany do pracy w charakterze kwalifikowanego doradcy z zakresu integrowanej ochrony roÅ›lin w placówkach PaÅ„stwowej Inspekcji Ochrony RoÅ›lin i Nasiennictwa, OÅ›rodkach Doradztwa Rolniczego, sÅ‚użbie celnej oraz laboratoriach fito- i entomologicznych. Jest także przygotowany do prowadzenia wdrożeÅ„ i szkoleÅ„ dotyczÄ…cych strategii i technik integrowanej ochrony roÅ›lin i biologicznych metod zwalczania organizmów.
Potencjalne miejsca pracy absolwentów kierunku:
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający dyplom inżyniera lub magistra inżyniera uzyskany na kierunkach pokrewnych.
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45
Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
tel. 81 445 65 05