Agro   Witamy na Wydziale Agrobioinżynierii!
Menu

20-950 LUBLIN, ul. Akademicka 13

[ telefony kontaktowe ]



ZarzÄ…dzanie zasobami Ziemi

« wstecz

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

 


 

| ULOTKA PDF  |

 


 

Forma studiów – studia stacjonarne (7 semestrów) i niestacjonarne (8 semestrów)
TytuÅ‚ zawodowy uzyskiwany przez absolwenta – inżynier


ZarzÄ…dzanie zasobami Ziemi to nowy, interdyscyplinarny, unikalny i dotÄ…d niedostÄ™pny zarówno w Lublinie, jak i w Polsce, kierunek studiów inżynierskich. Adresowany do osób, które interesujÄ… siÄ™ przyrodÄ…, geografiÄ…, geologiÄ…, ekonomiÄ… i zarzÄ…dzaniem oraz chciaÅ‚yby rozwinąć swojÄ… wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci zwiÄ…zane z funkcjonowaniem gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym (GOZ).  


ZaletÄ… tych studiów jest silne połączenie szeroko rozumianej wiedzy przyrodniczej z wiedzÄ… inżynieryjno-technicznÄ…. Absolwent w peÅ‚ni rozumie funkcjonowanie i wzajemne zależnoÅ›ci miÄ™dzy najważniejszymi zasobami Ziemi: wodÄ…, powietrzem, surowcami mineralnymi, glebÄ…, organizmami żywymi oraz potrafi nimi racjonalnie zarzÄ…dzać i gospodarować. Potrafi rozwiÄ…zywać zadania o charakterze projektowym, pracujÄ…c zarówno samodzielnie, jak i w zespole.


Wyczerpywanie siÄ™ pochodzÄ…cych ze źródeÅ‚ nieodnawialnych surowców oraz wzrost kosztów ich pozyskiwania stanowi aktualnie wyzwanie w kontekÅ›cie rozwoju gospodarczego i ochrony Å›rodowiska. Dlatego nieuniknione jest przechodzenie od strategii zrównoważonego rozwoju do gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym (GOZ). BÄ™dzie to możliwe dziÄ™ki odpowiednio przygotowanym specjalistom – absolwentom kierunku studiów ZarzÄ…dzanie zasobami Ziemi. Posiadanie tego wyksztaÅ‚cenia zapewni im konkurencyjnÄ… i silnÄ… pozycjÄ™ na rynku pracy.
 

Wybrane przedmioty w planie studiów: Gospodarka obiegu zamkniÄ™tego (GOZ), Planowanie przestrzenne, Geografia gospodarcza, ZarzÄ…dzanie kryzysowe, Zasoby przyrody i ich ochrona, Zagrożenia i katastrofy Å›rodowiskowe, Surowce mineralne, Organizacja i zarzÄ…dzanie, Zagrożenia i techniki ochrony atmosfery i hydrosfery, Gospodarka odpadami, Klimatologia i meteorologia, Gospodarka leÅ›na, ZarzÄ…dzanie Å›rodowiskiem, Degradacja, rekultywacja i zagospodarowanie gruntów, Analiza strategiczna, Monitoring Å›rodowiska, Odnawialne źródÅ‚a energii (OZE), Planowanie systemów technicznych, Antropopresja.
 

Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiÄ™biorstwach przemysÅ‚u wydobywczego i przetwórczego, firmach konsultingowych, biurach projektowych, jednostkach administracji paÅ„stwowej i samorzÄ…dowej, organizacjach pozarzÄ…dowych, inspektoratach ochrony Å›rodowiska, specjalistycznych laboratoriach, sztabach kryzysowych i planowania strategicznego oraz w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie.
 

IstotnÄ… rolÄ™ w programie studiów odgrywajÄ… zajÄ™cia o charakterze praktycznym: ćwiczenia laboratoryjne, terenowe i grupowe zadania projektowe. Po II roku studiów studenci kierunku ZarzÄ…dzanie zasobami Ziemi odbywajÄ… 4-tygodniowÄ… praktykÄ™ zawodowÄ… w przedsiÄ™biorstwach, zakÅ‚adach i instytucjach zwiÄ…zanych swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… z zarzÄ…dzaniem zasobami Å›rodowiska. Celem praktyki jest połączenie wiedzy teoretycznej nabytej w toku studiów z jej praktycznym zastosowaniem, nabycie umiejÄ™tnoÅ›ci pracy w zespole przy wykonywaniu zadaÅ„ zwiÄ…zanych z zarzÄ…dzaniem zasobami Ziemi. Praktyki prowadzone bÄ™dÄ… w różnego typu specjalistycznych zakÅ‚adach i instytucjach, np. w: kopalniach LZW, EC, Kruszywa Niemce SA, MPWiK SP. z o.o., MPO, Kom-Eko SA, oraz innych branżowych firmach projektowych, konsultingowych, produkcyjnych, wydobywczych i dystrybucyjnych, a także w wybranych wydziaÅ‚ach jednostek samorzÄ…dowych, agend rzÄ…dowych oraz jednostek administracji paÅ„stwowej. Praktyka zawodowa jest bardzo korzystna, ponieważ studenci majÄ… bezpoÅ›redni kontakt z funkcjonowaniem przedsiÄ™biorstw i instytucji branżowych i z konkretnymi problemami z tym zwiÄ…zanymi. UczestniczÄ… w ich rozwiÄ…zywaniu we wspóÅ‚pracy z uprawnionymi osobami zatrudnionymi w tych podmiotach.

 

 

 

REKRUTACJA

 

 

Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego. 

 

O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.

PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:


- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 

- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.

- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.

  

Przedmioty maturalne uwzglÄ™dniane w rekrutacji:  jÄ™zyk obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: geografia, wiedza o spoÅ‚eczeÅ„stwie, matematyka, informatyka, biologia, chemia, fizyka.

 


  poziom
podstawowy
poziom
rozszerzony
Język obcy: 1.3 2.0
Jeden przedmiot
do wyboru:
2.0 4.0

 


 

Wysoki poziom ksztaÅ‚cenia studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie potwierdza przyznawana od kilku lat najwiÄ™ksza liczba stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz MarszaÅ‚ka Województwa Lubelskiego wÅ›ród lubelskich uczelni.  

 

  


KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:

 

Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:

tel. 81 445 66 45, 445 68 85, rekrutacja@up.lublin.pl

 

Wydział Agrobioinżynierii:

ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin
tel. 81 445 69 46, dziekanat.agbioinz@up.lublin.pl